EXODUS: Bohovia a králi

(Exodus)
Premiéra: 
25.12.2014
Distribučný list: 

20th Century Fox
Veľká Británia, USA, Španielsko, 2014
Réžia : Ridley Scott
Scenár : Steven Zaillian
Hudba: Alberto Iglesias
Hrajú: Christian Bale, Joel Edgerton, Aaron Paul, Sigourney Weaver, Ben Kingsley, Indira Varma, John Turturro
V slov. znení: Tomáš Maštalír, Daniel Dangl, Peter Rúfus, Jana Lieskovská, Tibor Vokoun, Zuzana Kocúriková, Anna javorková, Gabriela Dzúriková, 

Vzbúril sa proti impériu a zmenil svet

 
Vyrastali ako bratia, ale stali sa z nich nepriatelia na život a na smrť- egyptský faraón Ramzes a Mojžiš, ktorý sa stal legendou. Iná legenda,  Ridley Scott, previedla ich nesmrteľný príbeh na filmové plátno. Tvorca Gladiátora tak dostal šancu znovu predviesť ako má vyzerať pravý historický veľkofilm- ako prehliadka dych berúcich obrazov a pôsobivých bojových scén , ale zároveň ako neobyčajný ľudský príbeh ovládaný tými najzákladnejšími emóciami- láskou, nenávisťou a túžbou po moci .
V starovekom Egypte sa vládca rovnal Bohu a inak tomu nebolo ani v prípade Ramzesa ( Joel Edgerton). Mocný vládca mal jediného priateľa , Mojžiša ( Christian Bale), ktorý s ním vyrastal od detstva, keď ho našla a ujala sa ho kráľovská rodina. Z priateľa sa však stal úhlavný nepriateľ, keď sa Mojžišovi zjavil ,, iný“ Boh a poveril ho neľahkou úlohou – vyslobodiť svoj ľud z egyptského otroctva a priviesť ho do zasľúbenej zeme. Byť jeho vodcom aj prorokom.
Mojžiš túto úlohu prijme.  Predtým ako sa bude môcť vydať na strastiplnú cestu do novej domoviny , zažije desať egyptských rán, ktorými zošle nahnevaný Boh na Egypt útrapy, krupobitie, ničivý oheň, epidémie  a smrť. Nič z toho však faraónovi Ramzesovi nezabráni v snahe Mojžiša a jeho ľud za každú cenu zastaviť a zničiť.
,, Príbeh Mojžiša bola obrovská výzva , ktorú som si zamiloval. Chcel som preskúmať jeho zložitý charakter a bol som ohromený Mojžišovým príbehom, tým, čím si musel prejsť. To , že najprv boli bratia a potom sa z nich stali súperi, ktorí spolu bojujú , robí tento príbeh veľmi atraktívny.“ Komentuje svoj nový film uznávaný režisér Ridley Scott ( Gladiátor, Prometheus). 

Fotogaléria: